Zapiski Historyczne  |  Rada i Komitet Redakcyjny  |  Instrukcja redakcyjna dla autorów |  Nasi recenzenci |  Procedura recenzowania
W najnowszym zeszycie "Zapisek"  | Wkrótce na łamach "Zapisek"
 |  Strona główna TNT  |  Linki  |  Mapa serwisu



INSTRUKCJA
DOTYCZĄCA PRZYGOTOWYWANIA TEKSTÓW
DO "ZAPISEK HISTORYCZNYCH"


1) Materiały przeznaczone do druku w "Zapiskach Historycznych" prosimy dostarczać w postaci elektronicznej (za pomocą poczty elektronicznej na adres tnt.zapiski@wp.pl), dołączając też krótką notkę na temat autora, tj. imię, nazwisko, miejsce zatrudnienia, e-mail do opublikowania w spisie autorów czasopisma (np. Jan Kowalski, dr hab., prof. UMK, Instytut Historii, j.kowalski@wp.pl) oraz koniecznie numer telefonu tylko do wiadomości Redakcji.

W uzasadnionych przypadkach redakcja przyjmie teksty przygotowane tradycyjnie, w postaci znormalizowanego maszynopisu, zawierającego 30 wierszy na stronie, 65-70 znaków w wierszu (na stronie ok. 2000 znaków).

Po imieniu i nazwisku autora tekstu podajemy w nawiasie nazwę miasta, z którego pochodzi bądź, w którym jest zatrudniony (w przypadku artykułu, artykułu recenzyjnego oraz tekstu źródłowego na stronie tytułowej z lewej strony u góry nad tytułem, zaś w przypadku recenzji, kroniki naukowej czy nekrologu - pod tekstem).

a) Osobno należy dosłać (na adres Wydawcy) wydrukowaną i podpisaną Umowę z Wydawcą (w 3 egz.). Nieprzesłanie umowy uniemożliwia publikację nadesłanych tekstów

2) Objętość artykułów nie powinna przekraczać 1,5 arkusza autorskiego (60 000 znaków ze spacjami). Objętość artykułów recenzyjnych nie powinna przekraczać 40 000 znaków, objętość recenzji nie powinna przekraczać 20 000 znaków ze spacjami, zaś omówienia nie powinny być dłuższe niż 10 000 znaków.

a) Do artykułów dołączamy streszczenie w języku polskim o objętości do 1000 znaków ze spacjami oraz wykaz do 10 słów kluczowych (różnych od wyrazów zawartych w tytule artykułu).

b) Ilustracje dołączane do tekstów powinny być przesłane w wersji graficznej (wskazany jest format .jpg). W tekście natomiast należy wskazać dokładne miejsce zamieszczenia ilustracji.

Przesyłając ilustracje do publikacji należy podać dokłady opis materiału ilustracyjnego, ze wskazaniem na autora i pochodzenie ilustracji.

3) Na stronie tytułowej recenzji zamieszczamy nad tekstem nagłówek według następującego układu:

imię i nazwisko autora recenzowanej pracy (w przypadku pracy zbiorowej bądź edycji źródłowej imiona i nazwiska redaktorów lub edytorów występują po tytule pracy),

pełny tytuł według strony tytułowej,

liczbę tomów lub części w przypadku pracy wielotomowej (cyframi arabskimi bądź łacińskimi w zależności od zapisu na stronie tytułowej dzieła),

nazwę wydawnictwa,

nazwę serii wydawniczej w nawiasie (jeśli występuje),

miejsce i rok wydania,

liczbę stron,

nr ISBN lub ISSN.

W nagłówku recenzowanej pracy dane bibliograficzne w przypadku publikacji obcojęzycznych (miejsce wydania, tom, zeszyt, skróty odnoszące się do autorów bądź wydawców jak: "ed.", "bearb. von", "hrsg. von") podajemy w języku publikacji.

4) Autorzy i inne osoby (redaktorzy, opracowujący) wymieniane w tekście podawane są z pełnym imieniem i nazwiskiem, w przypisach podajemy imię w formie skróconej.

5) W tekście i przypisach cytowane fragmenty innych prac, dokumentów bądź edycji źródłowych oddajemy czcionką prostą, biorąc całość w cudzysłów. Cytujemy źródła jedynie w języku oryginału z zachowaniem także oryginalnej pisowni w przypadku słowiańskich alfabetów cyrylickich (białoruskiego, rosyjskiego, ukraińskiego).

a) W przypadku edycji źródeł należy podać metodykę edycji, przy czym wskazanym jest stosowanie istniejących instrukcji wydawania źródeł (Instrukcja wydawnicza dla średniowiecznych źródeł historycznych, Kraków 1925; Instrukcja wydawnicza dla źródeł historycznych od XVI do połowy XIX wieku, pod red. K. Lepszego, Wrocław 1953; A. Wolff, Projekt instrukcji wydawniczej dla pisanych źródeł historycznych do połowy XVI wieku, Studia Źródłoznawcze, t. 1: 1957, s. 155-181; I. Ihnatowicz, Projekt instrukcji wydawniczej dla źródeł historycznych XIX i początku XX wieku, Studia Źródłoznawcze, t. 7: 1962, s. 99-123).

6) W tekście i przypisach tytuły prac publikowanych bądź skierowanych do druku (monografii, prac zbiorowych, artykułów z czasopism, wydawnictw źródłowych itp.) oddajemy czcionką pochyłą. W przypadku prac w językach: białoruskim, ruskim i ukraińskim stosujemy zapis cyrylicą. Natomiast prace niepublikowane a będące w obiegu naukowym - zapisujemy czcionką prostą.

7) W tekście i przypisach stosujemy ogólnie przyjęte skróty: r. - rok, roku; w. - wiek, wieku; także: np., itd., m.in., etc.

8) Daty w tekście i przypisach w pełnym brzmieniu zapisujemy cyfrowo, z zastosowaniem cyfr rzymskich dla miesięcy, np. 4 XII 1610 r. Słownej nazwy miesięcy używamy w przypadku, gdy nie jest podana data roczna, np. 6 sierpnia. Określenia roku i wieku skracamy po liczbie, przed piszemy w pełnym brzmieniu, np. "w 1618 r.", "w XVIII w.", ale: "w roku 1943", "w wieku XX". Nie używamy cyfr dla określeń typu: "lata trzydzieste", "pierwsza połowa XVI w." podobnie w przypadku numeracji wojen lokalnych i światowych ("druga wojna północna", "pierwsza wojna światowa").

9) Tytuły monografii cytowanych po raz pierwszy podawane są w pełnym brzmieniu, wraz z miejscem i rokiem wydania. Przy ponownym cytowaniu jedynej pracy danego autora używamy skrótu "op.cit.", przy więcej niż jednej pracy jednego autora tworzymy zwięzły i logiczny incipit, nie zaopatrując go w trzykropek. Cytując dzieło z poprzedniego przypisu, stosujemy skrót "Ibid.". Gdy bezpośrednio po dziele danego autora cytujemy kolejne jego dzieło, zamiast nazwiska autora piszemy: "idem"/"eadem". Identyczne zasady powtórnego cytowania stosujemy przy artykułach z czasopism, prac zbiorowych, w wydawnictwach źródłowych itp. W przypadku cytowania po raz pierwszy publikacji obcojęzycznych dane bibliograficzne (miejsce wydania, tom, zeszyt itp.) podajemy w języku publikacji.

10) Cytując tom zbiorowy lub wydawnictwo źródłowe, podajemy nazwisko redaktora lub wydawcy w mianowniku, poprzedzone stosownym skrótem: "red.", "wyd.", "opr." itp.

11) Cytując artykuł w czasopiśmie, po nazwisku autora i pełnym tytule, umieszczamy po przecinku nazwę czasopisma bez cudzysłowu, następnie numer tomu (skrót "t.") lub rocznika (skrót "R.") po dwukropku rok wydania, następnie po przecinku numer zeszytu (w zależności od czasopisma skrót "nr" lub "z.") oraz zakres stron. W przypadku czasopisma zagranicznego stosujemy zapis oryginalny (Bd., Jg., vol.)

12) Cytując artykuł w pracy zbiorowej, między tytułem artykułu i tomu umieszczamy po przecinku [in:].

13) Tytuły częściej cytowanych edycji źródłowych, ewentualnie czasopism i wydawnictw zbiorowych, a także nazwy instytucji, takich jak archiwa czy biblioteki, po raz pierwszy piszemy w pełnym brzmieniu, podając w nawiasie dalej cytowany skrót ("dalej cyt. ..."), np.: "Archiwum Państwowe w Toruniu (dalej cyt. APT)".

14) Redakcja zastrzega sobie prawo wstępnej weryfikacji tekstów, po której zostają one przekazywane do recenzji zewnętrznej.

15) Wszystkie teksty publikowane na łamach "Zaisek Historycznych" są poddawane adiustacji i korektom, po czym przekazywane do korekty autorskiej.

16) Po opublikowaniu tekstu autor otrzymuje egzemplarz autorski "Zapisek Historycznych", nadbitki drukowane oraz nadbitki w wersji pdf."